top of page
bg5_1920x190.webp
masu_logo2_500x274.webp
shiva_shakti_409x452.webp

Shiva i Shakti - pierwiastek męski i żeński wszechświata

Czym jest Tantra?

 

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zacznijmy najpierw od tego czym Tantra nie jest. We współczesnej kulturze bowiem, termin Tantra zazwyczaj jest kojarzony z hedonizmem a praktyki tantryczne często mylone są z różnymi usługami erotycznymi. Pojęcie Tantry w dużej mierze zostało spłaszczone do określenia usług, pozycji lub technik seksualnych, w najlepszym zaś przypadku mylone jest z Kama Sutrą.

W rzeczywistości jednak wiele nauk tantrycznych wcale nie dotyczy seksualności, chociaż jest ona ważną częścią życia. Celem jest jednak znacznie więcej niż tylko zaspokojenie potrzeb i popędów. W Tantrze Lewej Ręki, (tradycja wykorzystująca energię seksualną) rytuały miłosne są wykorzystywane do przechodzenia ponad swoim umysłem i osiągania wyższych stanów świadomości. Seksualność jest tu postrzegana jako boskie narzędzie do duchowego wzrostu. Chcemy obudzić wewnętrzną boską energię, znaną jako Kundalini, i osiągnąć duchowe oświecenie – stan, w którym wykraczamy poza dualizm, gdzie nasze JA stanowi jedność z wszechświatem. Szacunek dla tej energii jest tutaj priorytetem, a cel to głębokie zjednoczenie z sobą oraz z innymi, nie zaś dążenie do wyuzdanych praktyk.

Początki

 

Geneza Tantry sięga daleko w przeszłość, do pięknej ziemi Indii. Niektórzy uczeni uważają, że powstała około szóstego lub siódmego wieku naszej ery. Inni twierdzą, że Tantra to starożytna tradycja, mająca swe korzenie jeszcze przed przybyciem na te ziemie ludu Ariów – pierwsze o niej wzmianki pojawiają się bowiem w tekstach Rygwedy, datowanych na XVI-XI wiek p. n. e.

 

Jako że funkcjonowała głównie jako tradycja jogiczna oparta na praktyce, trudno jest podać dokładną datę początku. Pewne jest jednak, że miała ona ogromny wpływ na wszystkie wielkie tradycje duchowe Indii, w tym Śiwaizm, Buddyzm, Wisznuizm i Dżinizm.

rygweda_409x270.webp

Najstarsze manuskrypty Rygwedy datowane są na XV wiek

yab-yum_409x590.webp

Budda i Shakti w pozycji Yab Yum (Tantra buddyjska)

Filozofia

 

Słowo Tantra tłumaczyć można na wiele sposobów. W późniejszych wiekach oznaczało ono po prostu „naukę”, „doktrynę” lub „praktykę”. Jednak początkowego znaczenia możemy upatrywać w połączeniu dwóch sanskryckich słów – „tanoti” oznaczającego „rozszerzanie” lub „rozciąganie”, a także „trayati”, oznaczającego „uwolnienie”. Tantra pierwotnie oznaczała rozszerzanie poziomu świadomości, tak aby przez samopoznanie osiągnąć wolność.

Inne znaczenie to także "krosno" lub "tkanie", co jest związane z nauką, że wszechświat jest jak sieć, w której każdy element jest wzajemnie powiązany i połączony. Wszystko bowiem co istnieje jest manifestacją Boskiej Świadomości w wielu różnorodnych formach, widoczne we wzajemnym oddziaływaniu na siebie Shivy i Shakti – pierwiastka męskiego i żeńskiego.

Tantra rozpuszcza podział na duchowe versus światowe. Każdy element życia jest tak samo boski a każde duchowe doświadczenie jest ugruntowane w rzeczywistości. Ludzie praktykujący tantrę dążą do transcendencji będąc jednocześnie uziemionymi i obecnymi pośród świata materii. Połączenie tych dwóch jakości skutkuje życiem, w którym każdy, nawet najbardziej cielesny aspekt zawiera w sobie element duchowości. Ciało jest tu postrzegane jako tętniąca życiem świątynia, w której przepływa boska energia seksualna, która utożsamiana jest z siłą życiową. Cały nasz organizm i wszystkie zachodzące w nim procesy są narzędziem do transformacji duchowej.

Praktyka

 

Tantra nie jest religią ani systemem filozoficznym i nie ma ona korzeni

w dogmatach – przeciwnie, opiera się raczej na praktyce i osobistym doświadczeniu, a jej nauki zmieniały się przez wieki, dostosowując się zawsze do obecnych okoliczności. Stąd składa się ona z licznych metod, z których każda na swój sposób prowadzi praktykujących do doświadczania szczęścia, miłości i ekstazy. Do takich działań zaliczyć możemy między innymi medytację, śpiewanie mantr, rytuały oraz ćwiczenia fizyczne.

Na poziomie mentalnym Tantra pomaga w wyciszeniu i skupieniu umysłu. Częścią praktyk jest bowiem trening uważności. Każdy masaż lub medytacja wymagają całkowitego poświęcenia swojej uwagi na podejmowanym działaniu. Takie podejście pomaga w zmniejszeniu lęku i poprawie samopoczucia emocjonalnego w życiu codziennym. Poprzez praktykowanie świadomego bycia w tu i teraz, tantrycy pozwalają sobie na rozpuszczenie blokad emocjonalnych a także pielęgnowanie jasności umysłu i wewnętrznego spokoju.

Nauka ta dostarcza również wielu korzyści fizycznych. Podczas zajęć odbywają się ćwiczenia oddechowe i pozycje fizyczne, poprawiające witalność, przepływ energii i płynów ustrojowych a także ogólne samopoczucie. Poprzez rozciąganie i ruch, poprawie ulega krążenie krwi, a ciało cieszy się lepszą elastycznością i opdpornością.

medytacja_409x566.webp
couple_409x340.webp

Tantra dla par

 

Nauka ta z powodzeniem sprawdza się także przy wzmacnianiu romantycznej więzi między partnerami. Zachęca ona do budowania intymności i świadomej komunikacji. Częścią praktyk tantrycznych jest bowiem wyrażanie swoich potrzeb, pragnień a także granic oraz otwarte dzielenie się tym co czujemy.

 

Podczas rytuałów i sesji masażu partnerzy nie skupiają się na swoich oczekiwaniach co do przyjemności, a głównym celem staje się głęboka intymność. Poprzez takie praktyki jak patrzenie sobie w oczy, medytacje w parach i synchroniczne oddychanie, powstaje potężne wspólne doświadczenie, które wykracza poza ciało fizyczne. Przeżycia te otwierają bramę do autentycznej komunikacji i zjednoczenia, które powodują wzmacnianie się w wymiarze cielesnym oraz duchowym.

bottom of page